A Golf megalakulásának előzményéről is kell szólni. A Helikon zenekar váltakozó tagokkal már menő együttes volt a településen és azon túl is. Sárközi Pál, LaczkóLajos, Mészáros László (Sziszi), és Tóth Gábor majd 1974 szeptemberétől Kompolti Ferenc dobost Nádudvari László váltotta fel. Azonban 1975 tavaszán ezt az együttest is elérte a korabeli zenekarok divatos „betegsége”, a feloszlás és kiválás.
1975 májusában Mészáros László és Nádudvari László kivált a Helikon zenekarból és megkeresték Ézsiás Sándort és Mészáros Lászlót (Csuter) a Metropolból azzal a céllal, hogy alakítsanak új zenekart.
Június hónapban már együtt próbált az új csapat GOLF együttes néven. Az elnevezés számos variációból került kiválasztásra. Nádudvari László javaslatát fogadták el a többiek. Csuter elkészíttette a GOLF feliratú zászlót, amelyet fellépéseiken mindig kifüggesztették és a mai napig meg van. A zenekarral kezdetben a klasszikus felállásban játszottak: három gitár, dob összetételben, majd leszerelését követően végleg csatlakozott a csapathoz Harnos Miklós billentyűs hangszerével. Az együttes majdnem minden hétvégén bálokon lépett fel, nemcsak helyben, hanem közeli és távoli helyeken is, pl.: Zagyvarékas, Tiszavárkony, Szücsi. A próbákon állt össze a repertoár. Rengeteg időnkbe telt az új slágerek megtanulása, begyakorlása. A „menő” számokat szalagos magnóról szedték le. A szöveget többnyire Nádudvari László írta le fonetikusan, úgy, ahogy az hallatszott. Saját szerzeményeik is voltak, egy részét a Helikonból hozták magukkal, a másik részének a szerzője Ézsiás Sándor volt. Ezeket a számokat nagyon szerette a közönség, velük együtt énekelték azokat.
Sokan segítették munkájukat. Szinte mindegyik próbán ott volt és fellépésekre is elkísérte őket Telek Sándor, aki a zenekar „mindenesévé” vált. Ézsiás Zoltánnak (Gólya Béla) is sokat köszönhetnek, mert saját kezűleg készített egy stroboszkópot és a fellépéseinken is üzemeltette azt. A készülék a bálokon olyan fényhatást váltott ki, hogy a táncoló párokat szinte őrületbe kergette a látvány. A hangszerek, az erősítő berendezések saját tulajdonukat képezték, amelyeket sokszor kellett pótolni vagy javítani, és ez nem volt olcsó mulatság. Az énekhez a hangerősítőt közösen vásárolták 27.000 Ft-ért, amely összeg akkor egy éves átlagfizetésnek felelt meg. A gitárokhoz és az orgonához használt 3 db Laney erősítő berendezés egyenként 25.000 Ft-ba került. Összevetve azzal, hogy a fellépésekért fejenként 300-400 Ft gázsit kaptak megállapítható, hogy a zenekar tagjait nem a haszonszerzés motiválta, hanem az együtt zenélés öröme és a közönség részéről megnyilvánuló szeretet, rajongás. A vidéki rendezvényekre mikrobusszal rendelkező személyek – Gebura István, Bojtos Imre – szállították a zenekar tagjait, a felszereléssel együtt. Az OSZK (Országos Szórakoztatózenei Központ) 1976-ban elrendelte, hogy a működéshez újból vizsgát kell tenni a zenészeknek. A szolnoki Bástya Étteremben Csík Gusztáv, a neves jazz zongorista előtt tettek vizsgát, aki a repertoárunkból történő válogatásaival jól megizzasztotta a csapatot, de a működési engedélyt megkapták. A zenekar tagjai igazi közösségi emberek voltak. Együttműködtetek a színjátszókkal is. Zenekart a Napsugár Gyermekszínpad zenekari kíséretre kérték fel a Csiribiri című műsorához. 1976-ban a produkció bejárta szinte a fél országot, a gyerekekkel számos bemutatón, fesztiválon együtt szerepeltek. A Csiribiri zenés műsornak köszönhetik egyetlen rádiófelvételünket, melyet a Pécsi Rádió készített az ottani fesztivál alkalmából. Elindulak az 1976-ban rendezett Ki mit tud?-on, ahol a megyei döntőn dobogós helyezést értünk el, de a területi döntőbe már nem jutottak tovább.
A GOLF együttes megalakulás után közel két év múlva volt utolsó fellépése 1977. február19-én volt a pusztamonostori művelődési házban. Ezután Harnos Miklós és Csuter vendéglátós zenélésbe fogott, Ézsiás Sándor és Sziszi abbahagyta a zenélést, Nádudvari László pedig 2 évig a Tápiószecsői helyőrség tánczenekarában játszott.
1993. december 10-én a FÉBE által a Nemzeti Színházba szervezett első színházlátogatásról* hazafelé jövet a buszon vetődött fel az az ötlet, hogy egy jótékonysági bált kellene rendezni a „Jászfényszaruért” Alapítvány törzstőkéjének biztosítására. A bálhoz azonban zenekar is kell, ezért felkértük a GOLF tagjait, hogy 17 év után ismét zenéljenek nekünk. Örültek az invitálásnak és 1993. decemberében elhatározták a GOLFegyüttes újjá alakulását. Sajnálatos az újjáalakulást Mészáros László (Csuter) nem érte meg, így helyette Laczkó Lajos lett tagja a zenekarnak.
Az újjáalakulás utáni 21 év alatt a helyi kulturális élet egyik meghatározó közösségé váltak, sok-sok fellépéseikkel szereztek örömet régi és újrajongóknak. Öregbítették városunk jó hírnevét. Jászfényszaru Város Képviselő-testülete, a megalakulás 40., az újjáalakulása 21. évében 2015-ben Jászfényszaruért Emlékéremben részesítette a Golf együttest.
Az utóbbi 10 évben újabb személyi veszteségeket szenvedtek el. Az alapítók közül Nádudvari László 2015-ben, Mészáros László 2019-ben örökre távoztak. Az együttes újdobosa Hornyák Péter lett. Az elhunytak tiszteletére emlékkoncertek valósultak meg az elmúlt években. Ezen fellépések alkalmával a zenekar tagja lett Sándor László és énekesként csatlakozott Sziszi unokája, Mészáros Kata is. Hornyák Boglárka, Kurunczi Miklós énekesként, Nagy Tibor (Higany) gitárosként támogatta a zenekert.
Az ötven éves jubileum tiszteletére, Emlékkoncertre 2025. szeptember 20-án kerül sor.
A FÉBE két CD lemezt adott ki, többször kezdeményeztem egy stúdióban rögzített GOLF CD kiadását, azonban valószínű a költségek nagysága miatt nem éltek a lehetőséggel. FÉBE báli DVD-ék nem csak hangot, hanem a képet is rögzítették róluk az utókor számára.
Tóth Tibor
*Szigligeti Ede: Liliomfi című zenés vígjátékát néztük meg Agárdy Gábor, Bessenyei Ferenc, Csomor Csilla és Moór Maria főszereplésével.
Fotók: Városi Értéktár archívuma
1. Harnos Miklós és Mészáros László (Csuter) – 1977
2. Golf együttes újjáalakulás első fellépése 1994. március 14.
3. Golf együttes fellépése 1994. november 18.
4. Golf együttes fellépése 2010